PsihoUtil
Durerea care apare cand moare o persoană draga este o experienta perfect naturala si normala, dar, de atatea ori noi suntem prea putin pregatiti sa ii facem fata - atat cei care o infruntă cat si oamenii din jurul lor care vor sa ii ajute. Ceea ce avem nevoie sa ne amintim este ca moartea
continuare
Unii oameni sunt în mod natural mai optimişti decât ceilalţi. Cu toate acestea, puţini oameni ştiu că optimismul nu este ceva cu care ne naştem ci dimpotrivă este un fel de a gândi pe care îl putem dezvolta/cultiva.
continuareImaginea corporală este un subiect extrem de controversat al zilelor noastre. Cercetările sociologice atestă că preocuparea excesivă pentru imaginea corporală şi pentru încadrarea în "tipare de frumuseţe" datează de la începutul secolului XX, odată cu creşterea puterii mass-media, ca instrument de promovare a unui model sau altul.
continuareVorbim tot mai des despre Generaţia Y, cu referire la toţi cei născuţi în anii `70, `80, `90. O încadrare precisă este imposibilă, mai ales că influenţele au circulat şi au fost asimilate diferit de la o cultură la alta. În esenţă, caracteristică acestei perioade este importanţa acordată stimei de sine şi nevoilor individuale.
continuare
Asadar, cine se teme de psiholog? Cand spunem "minte sanatoasa in corp sanatos", ne gandim numai la a doua parte a dictonului, la exersarea fizicului. Presupunem ca inteligenta inseamna "minte sanatoasa". Dar si pentru mintea sanatoasa este nevoie de exercitiu si preventie, la fel ca pentru trup.
continuare
Oricât de mult am încerca să definim iubirea, cu pretenţie de surprindere a esenţialului, oricât de multe şi pasionante descrieri ar fi emise, iubirea, ca mod fundamental de întâlnire, fuzionare şi transgresare a psihologiei celor două sexe, unul cu şi prin intermediul celuilalt, rămâne un proces de parteneriat cu multe necunoscute
continuareModul in care o persoana este in lume in orice moment anume al vietii sale poate fi urmarit pe o harta generala a existentei umane ce distinge patru dimensiuni fundamentale ale acesteia. Fiecare din aceste dimensiuni contine o provocare existentiala si un paradox a carei tensiune interna ii alimenteaza insasi forta.
continuare
Oamenii se afla intotdeauna in relatie cu alti oameni, cu obiectele, cu ei insisi si cu ideile. Sartre a aratat ca exista doua cai de a-fi-cu-ceilalti: Competitia sau Colaborarea. Devenim cine suntem prin modul in care traim si prin conduita noastra. In acest proces suntem ori activi ori pasivi.
continuare
Sindromul oboselii cronice este adesea caracterizat prin oboseala intensa si epuizare, prin deteriorari la nivelul memoriei si capacitatii de concentrare, asociate cu un sentiment general de disconfort si lipsa starii de bine.
continuare
Cauzele bruxismului nu sunt pe deplin identificate, insa stresul de zi cu zi poate fi un declansator important la multe persoane. Unele efecte negative vor disparea atunci cand obiceiul inceteaza, insa altele vor fi pe termen mai lung si, uneori, permanente.
continuare
Hormonii sunt substante produse de glandele endocrine si au un efect extraordinar asupra proceselor corporale. Hormonii secretati de glanda tiroida pot influenta nivelul de energie, starea de spirit, dispozitia, functia sexuala, functia de reproducere, metabolismul. De aceea, pot constitui factori ai depresiei.
continuare
Frica şi anxietatea sunt doua concepte similare, dar care prezintă o diferenţă de nuanţă. Astfel, frica este o reacţie normală în prezenţa unui pericol, iar anxietatea desemnează o reacţie la un posibil pericol, dar care nu se află în prezenţa noastră. Cu toţii am trăit aceste reacţii în diferite contexte.
continuare
Procrastinarea este un comportament des intalnit la aproape toti oamenii, si poate fi usor confundat cu lenea. Atunci cand amanam sa facem ceva sau sa luam o decizie, cand lasam pe ultima suta de metri, asta facem, procrastinam. Daca ne luam dupa definitia din dictionar, ar fi cam asa
continuarePostam ganduri, fotografii, idei, stari, platitudini, gingasii fara de margini, locuri de la capatul pamantului sau oameni de la cel al lumii, muzica si poate inca multe altele. Unii nu-si vor putea depasi niciodata conditia cautand si scormonind dupa micile diamante din viata altora, care evident ca stralucesc, nebagand de seama muntele de steril toxic si desertic inaltat in acribica lor aducere la lumina.
continuare
Am sa ma refer la femeia in jur de 40 de ani, femeia castorita si cu cel putin un copil, un segment zic eu majoritar, dar pe cale de disparitie daca se va mai sapa mult si cu sarg la institutia familiei asa cum se intampla in ultimii ani. Luate de iuresul vietii, daca ai apucat sa-ti faci o familie sa zicem pana in 30 de ani sau in jur de...
continuareDepresia în mod clar nu este o stare de tristeţe trecătoare, nu este un semn de slăbiciune, nu este o stare care va dispărea prin voinţă proprie dar, nu este nici o tulburare care nu se poate trata. Pacientul trăieşte intens sentimentul de tristeţe, de lipsă de speranţă, de neajutorare, de autodevalorizare, iar uneori chiar de inutilitate.
continuareIstoria fiecaruia dintre noi este plina de exemple in care lipsa de Echitate tine cap de afis. Poate asa e natura umana, o fondanta: o pojghita de civilizatie sparta de un ocean imens de frustrari, instincte sau pulsiuni clocotitoare din adancuri. Cum putem calma acest furios, cum il putem potoli, cum facem ca talazurile-I sa ajunga a clipocii in briza diminetii!?
continuareFebra plecarii, bagajele indelung gandite, asezate, ordonate, imprastiate, rascolite, cateodata negasite, ascunse sub alte bagaje ordonate, asezate dupa o logica imuabila, rodata in alte multe, poate zeci sau chiar sute de pregatiri. Unele studii au demonstrat ca pregatirea unei calatorii indelung asteptate reprezinta farmecul ei.
continuare
Frumusetea corpului uman a fost valorizata si evidentiata din cele mai vechi timpuri. Standardele de apreciere a frumusetii au variat insa, fiecare epoca avand propriile standarde. Existenta acestor standarde exercita o presiune psihologica asupra femeilor
continuareCine nu-l cunoaşte pe Speedy Gonzalez, cel mai rapid şoricel din Mexic cu sombrero-ul său imens? Cred că puţini sunt cei care nu au văzut desenele animate cu el. O variantă mai puţin reuşită însă la acest personaj o reprezintă persoanele foarte grăbite, aflate într-o permanentă cursă contracronometru.
continuareDesi a trecut un secol de la publicarea Interpretarii viselor, astazi putini oameni isi folosesc visele ca sprijin pentru intelegerea propriei persoane. In conformitate cu principiul determinismului psihic, niciun vis nu este intamplator sau banal.
continuareAtunci când în viaţa dumneavoastră apare o problemă de sănătate pentru care apelaţi la serviciile unui medic, acesta se va alia cu dumneavoastră împotriva simptomului. Psihoterapeutul se aliază cu simptomul, cu ceea ce vă supără sau vă doare şi vă va spune aşa: "Haideţi să vedem de ce a devenit necesar acest simptom şi ce vrea el să ne transmită".
continuareCu totii avem nevoie de caldura, respect si acceptare din partea celorlalte persoane, in special a "celor apropiati", asa cum sunt parintii nostri. Aceasta nevoie de apreciere pozitiva este innascuta si ramane activa de-a lungul intregii noastre vieti. Ea devine insa si partial independenta de contactele concrete cu alti oameni, generand o nevoie secundara, invatata, de autoapreciere pozitiva
continuarePersoanele deplin functionale simt ca merita sa fie placute de alti oameni si ca pot tine profund la altii si isi satisfac nevoia de apreciere pozitiva formand relatii interpersonale reusite. Ele dovedesc o apreciere pozitiva neconditionata fata de ceilalti, ca si fata de sine. Aceste persoane traiesc complet si liber in fiecare moment. Ei raspund spontan la propriile experiente si privesc fericirea ca pe o calatorie in permanenta schimbare
continuare
Nevoile noastre umane obisnuite, prezente la orice varsta sunt enumerate mai jos, pentru a va aminti ceea ce stiati deja, dar poate ati uitat pentru moment. Aceste nevoi sunt prezente in toate etapele vietii, incepand din copilarie. In anumite etape, unele sunt mai pregnante decat altele.
continuareÎn calitate de pacient încantat de serviciile de care a avut parte:
Recomandă un psihoterapeutSecțiuni:
Cele mai accesate psihoteste:
- Test de personalitate cu imagini
- Test personalitate Jung - 16 tipuri
- Test EQ - inteligenta emotionala
- Vezi cat esti de destept - test amuzant
- Cat de vulnerabil esti la la stres?
- Gaseste cariera de vis
- Testarea emotiilor
- Dominanta creierului tau
- Cat de gelos(geloasa) esti?
- Vezi daca esti indragostit(a) cu adevarat
Articole recente:
- Divorțul părinților și posibile efecte ale acestui eveniment asupra copilului / adolescentului
- Evaluarea relației părinte-copil cu un instrument adaptat populației românești
- Principiile de bază ale parentingului necondiționat
- Pierderea de sine în relații
- Tratarea depresiei prin terapie cognitiv-comportamentală online
- Anxietatea și terapia cognitiv-comportamentală. Cum să îți înfrunți fricile?
- Sesiuni de terapie pentru românii din diaspora
- Efectele stresului prelungit asupra organismului
- Mindfulness – Arta de a trăi conștient
- Piramida agresivității